Věda a výzkum

Historie zobrazování, mapování, výzkumu a zaměřování lokality

První plánky a zobrazení hradního komplexu Stará Dubá máme již z 1. pol. 19. st. Unikátní vyobrazení z roku 1832 (či 1833) nalezneme v legendárním skicáři K. H. Máchy "Hrady spatřené". První plánek pak zakreslil F. A. Heber roku 1843 a terénní konfiguraci zachycuje velmi dobře. Navíc nám zobrazuje stav opevnění Odrance ještě před zbudováním železnice. Severní vstupní brána je zde zachycena ještě kompletní, tedy i se zadní stěnou a zaznamenána je i protilehlá brána jižní. Zároveň je patrné, že městečko bylo tehdy opevněno ještě po celé své délce, včetně okoseného jižního nároží, které je dnes již prakticky ztraceno, jelikož přicházejícím povodním stálo první v cestě. 

Představu o podobě areálu nám dávají i dvě vyobrazení z 30. respektive 40. let 19. st. z pera téhož autora. Rytinu první z nich, jenž hrad zobrazuje od severu provedl J. Richter. Druhá hrubá skica nám zachycuje hrad od východu, a navíc zachycuje ještě poměrně rozsáhlé pozůstatky horního hradu. Před stavbou železnice nám Starou Dubou zobrazuje i V. Jansa, nebo E. Herold jehož kresba, rytá J. Patočkou vyšla roku 1872 v časopise Světozor. Další plánek z roku 1911 nakreslil A. Podlaha a je ze všech dostupných plánků nejschematičtější. Není zde však bez zajímavosti, že v tu dobu už obě nároží Odrance vzaly za své a celé podhradní městečko je již protnuto železnicí, která byla postavena mezi lety 1899 až 1901. Jinak vztah podhradí a horního hradu je zakreslen chybně, a i celé hradní jádro je zde podáno více než schematicky. Velmi precizní a detailní plánek pořídil v dubnu roku 1912 R. Šimeček, a to pro monumentální dílo Augusta Sedláčka "Hrady, zámky a tvrze království Českého". Zachycuje nejen hrad samotný, ale i obléhací tábor na místě předhradí, i když je pak v samotném textu Sedláčkem chybně interpretován. Pozůstatky velitelského stanoviště jsou zde kupříkladu popsány jako základy větrného mlýnu. Zaznamenáno je zde ale dokonce i palebné postavení jihozápadně od hradu. z plánku vyplývá, že situace samotného hradního jádra byla v té době jistě čitelnější, než je dnes, což je vidět zejména na zachycení čtvrtého nádvoří. V tomto díle je navíc od Jindřicha Bubeníčka krásně zobrazena ještě kompletní severní brána podhradního městečka. Na prvých fotografiích se hrad objevuje od konce 19. st. například na pohlednicích J. Bartla. Dosud nejpodrobnější a nejkomplexnější plán hradu i celého areálu provedl na přelomu 60. a 70. let při svém výzkumu tohoto šlechtického sídla T. Durdík (obr. 12, 13). Současně s tím bylo vyhotoveno několik detailních zaměření některých jednotlivých reziduí. Pokus o hmotovou rekonstrukci, nutno říci že výrazně idealizovanou a v některých parametrech chybnou provedl v roce 2005 J. Heřman (obr. 22, 23). V letech 2018 - 2021) provedli zaměření a vyhodnocení obléhacích prací a hradního předpolí J. Kypta a J. Marounek z NPÚ. Koncem roku 2022 se stať o obléhání Staré Dubé stala součástí knihy "Terénní stopy obléhání hradů v husitském století" od stejných autorů. 

Co se týká historie hradu, nejobsáhleji ji zpracoval již zmiňovaný A. Sedláček v "Hradech ..." a prakticky všichni autoři, kteří se tomuto šlechtickému sídlu později věnovali a věnují, ve velké míře, tu a tam s drobným doplněním, z tohoto textu vycházejí. Archeologických výzkumů této lokality, pomineme-li několik neodborných amatérských výkopů, máme poskrovnu. Vlastně jediný komplexní povrchový průzkum včetně povrchových sběrů, započatý v 60. letech a trvající až do roku 1977 prováděli pracovníci Archeologického ústavu AV pod vedením T. Durdíka. Jeho výstupem byl, kromě výše zmíněných plánků a zaměření i podrobný popis všech reliktů a soubor keramiky datované od 2. pol. 13. st. do konce 14. st. Část výsledků pak byla publikována mimo jiné ve Sborníku vlastivědných prací z Podblanicka 1980. Některá další zaměřování pak ještě byla prováděna pracovníky NPÚ po roce 2000.

Situace hradu a podhradí podle F.A. Hebera z r. 1843

Schematický plánek hradního komplexu podle A. Podlahy z roku 1911.

Plán hradu Dubá a podhradí Odrance podle R. Šimečka z roku 1912

Situace zaniklého komplexu podle T. Durdíka z r. 1977: (1) hrad; (2) městečko Odranec; (3) přístupová cesta; (4) předhradí; (5) obléhací tábor; (6) palebné postavení;  7) železniční trať; (8) Sázava

Situace horního hradu podle T. Durdíka z r. 1977

Nejvýraznější, nad povrchem dochovaná rezidua horního hradu (zpracováno na základě zaměření Z. Dragouna z r. 2004): 

1 - hradba spojující horní hrad a podhradí

2 - pozůstatky východní hradby 2. nádvoří s okoseným nárožím

3 - relikt palácové budovy

4 - dochovaná část vnějšího líce ohrazení 2. nádvoří

5 - fragment nádvorní zdi jihovýchodní budovy 4. nádvoří s         hrotitým oknem

Reliéf terénu vytvořený z dat leteckého laserového skenování 5. generace tzv. DMR5 (vytvořil J.Marounek 2016)

1 - hrad

2 - předhradí

3 - podhradní městečko Odranec

4 - obléhací tábor s tzv. velitelským stanovištěm

5 - palebné postavení

6 - původní přístupová cesta do hradu

Plán obléhacího tábora vytvořený pomocí totální stanice pro diplomovou práci. (vytvořila L.Drášilová 2020)

Plán palebného postavení vytvořený pomocí totální stanice pro diplomovou práci. (vytvořila L.Drášilová 2020)

Plán části výrobního zařízení (pece a hliník) vytvořený pomocí totální stanice pro diplomovou práci. (vytvořila L.Drášilová 2020)

Mapa okolí hradu z knihy Terénní stopy dobývání hradů v husitském století autorů Jana Kypty a Jiřího Marounka (vytvořil J.Marounek 2020)

Na předpolí hradu se nachází relikty z několika časových vrstev. V levé části plánu výrobní areál, v dolní části lomy na kámen. Ve středu plánu se nachází obléhací tábor (koruny valů vyznačeny žlutě). V pravo nahoře možné prakoviště, vlevo dole pravděpodobné pozorovací stanoviště kontrolující bránu do hradu. Plán je z knihy "Terénní stopy dobývání hradů v husitském století" autorů Jana Kypty a Jiřího Marounka (zaměření J.Kypra a J.Marounek, vytvořil J.Marounek 2020)  

Západně od hradu, přímo nad roklí, která sloužila jako příkop se nachází palebné postavení obléhatelů. Plán je z knihy "Terénní stopy dobývání hradů v husitském století" autorů Jana Kypty a Jiřího Marounka (zaměření J.Kypra a J.Marounek, vytvořil J.Marounek 2020)

© 2019 Tomáš Krumlovský a Jiří Marounek 
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky